Nazar Business and Technology, LLC – NBT компанияси Осиё тараққиёт банки лойиҳаси доирасида, Қашқадарё вилояти Китоб туманида, “Боғдорчиликни жадаллаштириш ва ҳосилдорликни ошириш” бўйича, боғдорчилик ташаббусларини кенгайтириш ва уларни амалга ошириш механизмларини баҳолаш, шунингдек, товарлар қиймат занжирини бирлаштириш ва мустаҳкамлаш мақсадида, пилот лойиҳани ишга туширди. Лойиҳа 2023-2027 йилларда амалга оширилиши режалаштирилган. Лойиҳанинг асосий мақсади кичик боғдорчилик ишлаб чиқарувчилари ва таъминот занжирининг тегишли операторларининг турмуш даражасини яхшилашга эришишдир.
Ушбу лойиҳани амалга ошириш доирасида NBT мутахассислари ОТБ миссиясида иштирок этишди. Миссия давомида экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш билан боғлиқ масалалар кўтарилди. Жамоа лойиҳа майдонига ҳам ташриф буюрди ва барча манфаатдор томонлар билан учрашувлар ўтказди.

В рамках проекта Азиатского Банка Развития, компания NBT начала пилотный проект по «Интенсификации садоводства и повышению продуктивности» в Китабском районе (Кашкадарьинской области) с целью расширения садоводческих инициатив и оценки механизмов их реализации, а также для интеграции и укрепления цепочки создания добавленной стоимости товаров. Проект будет осуществляться с 2023 по 2027 год. Главной задачей проекта в итоге является улучшение уровня жизни маленьких садоводческих производителей и соответствующих операторов производственно-сбытовой цепочки.
В рамках реализации данного проекта специалисты компании NBT приняли участие в Миссии со стороны АБР. Во время миссии были подняты вопросы касательно экологии и охраны окружающей среды, также команда посетила проектный участок, провели встречи со всеми заинтересованными сторонами.